Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları
Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları
Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları şunlardır:

addslashes() ve stripslashes() kardeşler
explode
substr
str_replace
Şimdi gelelim bu fonksiyonların neden sıkça kullanıldığına ve neden bu kadar önemli olduğunu açıklamaya.

1- addslashes () ve stripslashes() Fonksiyonları
Biz bunlara kardeş fonksiyonlar diyoruz, kardeş fonksiyonlar dememizin sebebi ise ikisi birlikte kullanılmakta ve aynı amaca yönelik farklı işlemler yapmalarıdır. Ne demek istedim açıklayayım, PHP’de Değişkenler  (Ders #2) dersimizde bahsettiğim tırnak işaretlerinden kaçınmak için kullanılmaları.

Yani, addslashes() fonksiyonu sayesinde veritabanımıza veri eklerken, girilen verilerin önlerine çift tırnak veya tek tırnak önlerine ters slash koyulmuş olur. Daha sonra veritabanın da ki bu ters slashlı verileri’de php ile web sayfamıza çekerken verilere eklenen bu  tırnakları temizlemek için stripslashes() kullanırız.

Bir başka değiş ile, addslashes() fonksiyonu veritabanına veri eklerken verilerin karışmaması veya hatalı eklenmemesi için çift tırnakları, ters slash yaparak veritabanına eklemesini sağlar.  stripslashes() ise bu ters slash ile eklenen verileri, düzgün bir şekilde okuyabilmek ve gösterebilmek için kullanılmaktadır.

2- explode Fonksiyonu
explode Fonksiyonu bir değişken içindeki verileri belirlenen özelliklere göre ayırmayı,parçalamayı sağlayan fonksiyondur. Yani değişken içindeki boşluk veya noktalama işaretlerine göre ayırma yapıp daha sonra oluşan yapıyı bir yeni değişkene dizi olarak atayan fonksiyondur. Daha detaylı bilgiyi bir sonra ki ders yazımda açıklayacağım. Henüz ders yazısını yayınlamadım ?

3- substr Fonksiyonu
substr Fonksiyonu, Değişkenin içerisinde yer alan yazı ya da rakamların belirtilen bölümlerini alıp, ekrana yazdıran fonksiyondur. Ne demek istedim bunu bir örnek ile açıklayama çalışacağım…

Örnek:

Code:
<? php
$degisken 
'Php dersleri ve örnekler';
$sonhali substr($degisken05);
?>

Bu örnekte $değişken kısmında bulunan metin ifadelerini substr fonksiyonu ile $sonhali adlı değişkene sadece 0 ile 5 karakter arasında değerleri aktarmasını sağladık. Yani değişken kısmında ki yazılardan sadece 5 harf alarak sonhali adlı değişkene aktardık bu fonksiyon ile. Yani, sonhali değişkenini aldığı değer Php d olacaktır. Daha detaylı örnekleri bu konu ile ilgili ders yazımız gelince anlatacağım, şimdi sadece Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları anlattığımız için detaya girmeden anlatmaya çalışıyorum.

Son fonksiyonumuz ise str_replace fonksiyonu.

4- str_replace Fonksiyonu
Bu fonksiyon ise, bir değişkende olan ifadeleri, istediğimiz bir ifade ile değiştirmek için kullanılır. Örneğin yaptığınız bir uygulamada Hüseyin ismini Ali olarak değiştirmek istiyorsunuz tek tek bu isimleri manuel olarak değiştirmek yerine tek bir fonksiyon kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. str_replace fonksiyonu bu bahsettiğim işlemi yapmak için kullanılmaktadır. Aşağıda örnek bir kullanımı mevcut, incelerseniz ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız.

Örnek Kullanımı:

Code:
<?php
$sehir 
"Aksaray güzel bir şehir mi?";
echo 
str_replace("güzel","soguk",$sehir);
?>

Yukarıda ki örnekte Aksaray güzel bir şehir mi ? yazısında “güzel” kelimesini “soguk” olarak str_replace fonksiyonu ile değiştirdik. Değişkenimizin içinde ki veri şu hale geldi. Aksaray soguk bir şehir mi ? Bu ve buna benzer birçok işlemi bu fonksiyon sayesinde rahatlıkla gerçekleştirebiliriz.

Bu yazımda Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları anlattım birçok önemli php fonksiyonu var ancak şuan için bunları anlattım. Buraya birkaç fonksiyon daha ekleyebilirim, yani sadece 4 fonksiyon ile sınırlı kalmayacaktır.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
Sitemizde Bulunan Türkçe Dublaj Filmler ve Türkçe Programlar Torrentlerinin Hızı Yavaş Olması Nedeniyle Upload Edilmiş Şekilde Sunulmaktadır.

Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları indir, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları oyunu, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları download, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları crack, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları full indir, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları torrent, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları oyunu, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları oyunu Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları kimdir, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları izle, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları Apk indir, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları resimli anlatım, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları nasıl kurulur, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları programı, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları hatası, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları ne demek, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları hilesi, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları videosu, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları online izle, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları Bedava indir, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları Yükle, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları hakkında, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları nedir, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları Free indir, Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping